Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vypočítat výživné na dítě

"Kreativita" soudů při stanovování vyživovací povinnosti je bezbřehá, výživné je často směšně nízké, jindy ekonomicky likvidační. Ani pokus bývalé ministryně Kovářové nepřinesl zlepšení. Tento článek nabízí postup, který by při závaznosti zvýšil předvídatelnost a spravedlnost při určování výživného.

Dosavadní pokusy o jakási pravidla pro výpočet výživného končí paskvily, které nedokáží zohlednit počet vyživovaných dětí, příjem rodiče, který má děti v péči, podíl osobní péče každého rodiče o dítě, další vyživovací povinnosti jak příjemce (toho, kdo má dítě v péči), tak povinného (který výživné platí). Přiložený postup veškeré tyto faktory zohledňuje. Možná bude na první pohled složitější (jednoduchá řešení v tomto případě jak vidno nefungují), ale v dnešní době není problém výpočet automatizovat formou tabulky.

I. Východiska a opora v zákoně

Postup určení výše výživného vychází z § 85 odst. 2) ZOR (zákona o rodině) ve smyslu podílu obou rodičů na výživě dítěte podle svých schopností, možností a majetkových poměrů (včetně adekvátního zohlednění dalších vyživovacích povinností, aby nebyla dotčena práva jiných oprávněných osob dle § 2 občanského soudního řádu). Díky principu vycházejícího ze zákonem stanovených poměrů minimálních životních nákladů respektuje podílení se dětí na životní úrovni obou rodičů, dále vychází z § 85 odst. 3) ZOR ve smyslu přihlédnutí k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje.

II. Postup stanovení výživného

Zjednodušeně: příjem každého rodiče se rozdělí mezi členy jeho půlky rodiny podle poměrů životního minima, na konkrétní dítě se příjmy sečtou od obou rodičů a přerozdělí podle podílu péče.

A teď podrobněji:

V prvém kroku se čistý příjem rodiče (bez zohlednění daňových odpočtů na děti) rozdělí úměrně částkám životního minima dle zvláštního předpisu takto: pro rodiče jako první osobu v domácnosti (pokrytí životních nákladů rodiče) a pro všechny rodičem vyživované děti v závislosti na věku, přičemž částka minima pro vyživované děti bude započtena jednou polovinou (na rozdíl proti první vyživované osobě v domácnosti se na děti skládají dva rodiče, proto se tyto náklady započítávají u každého rodiče jednou polovinou).

K takto stanovenému absolutnímu podílu v Kč z příjmu každého rodiče na dítě se u rodiče, který uplatňuje daňovou slevu na dítě, tato daňová sleva/bonus připočte k částce na toto dítě připadající, jakožto příjem dítěte, nikoliv rodiče. Stejným způsobem se naloží se sociálními dávkami vázanými na dítě. Takto je stanovena částka z příjmu každého rodiče, která by měla sloužit k zabezpečení nákladů péče o dítě.

Částky připadající na konkrétní společné dítě od obou rodičů se sečtou a činí částku, která by měla být spotřebována na zajištění života tohoto dítěte z celkového příjmu obou rodičů.

Dále se stanoví podíl péče obou rodičů.

Vyšší náklady rodiče, který má dítě v péči, na oblečení, sportovní vybavení, náklady spojené se školní a předškolní docházkou budou považovány za vyvažující zvýšené náklady rodiče, který dítě v péči nemá, na dopravu dítěte od a k rodiči, který má dítě v péči, a dále zohlednění faktu, že některé fixní náklady jsou nezávislé na poměru péče (náklady na bydlení dítěte u rodiče, automobil pro dopravu apod.).

Podle poměru péče bude rozdělena celková částka připadající na dítě, kterou by měl ten který rodič disponovat pro zajištění potřeb dítěte. Kladný rozdíl částky připadající z příjmu daného rodiče na dítě a částky, kterou by tento rodič měl disponovat na úhradu nákladů dítěte, bude určen jako výživné.

Tento postup umožňuje i vyměření výživného od příjmově silnějšího rodiče, který má dítě v péči, vůči příjmově slabšímu rodiči, který má významný podíl péče, tak, aby i tento rodič měl dostatek prostředků na zajištění nákladů dítěte po dobu jeho péče, tj. povinným může být i rodič, jemuž bylo dítě svěřeno do péče.

III. Modelový příklad 1

Dítě 4 roky v péči matky, matka zaměstnaná, uplatňuje slevu na dani za dítě, příjem 35000 Kč čistého bez započtení slevy na dítě, ta je ještě 1117 Kč nad tento příjem.

Otec: čistý příjem 17000 Kč, vedle toho má jednu vyživovací povinnost k dítěti z předchozího vztahu ve věku 16 let. Podíl péče o 4leté dítě budiž 35 %.

Matka má ze zákona povinnost živit sebe a půlku 4letého dítěte, životní minimum tedy je 3140 Kč za ní a 1/2 z 1740 Kč za dítě, celkem 4010 Kč, index životního minima tedy je 35000/4010 = 8,728. Tedy z jejího příjmu by na ni mělo připadat 27406 Kč, na dítě 7594 Kč + 1117 Kč daňové slevy od státu (příjem dítěte). Matka tedy disponuje příjmem, z nějž by na dítě mělo připadnout 8711 Kč.

Otec má ze zákona povinnost živit sebe, půlku 4letého dítěte a půlku 16letého dítěte, životní minimum je tedy 3140 Kč za něj, 1/2 ze 1740 Kč na malé a 1/2 z 2450 Kč na velké, tedy celkem 5235 Kč. Index životního minima je 3,247, takže na malé dítě připadá 2825 Kč (3,247 x 1/2 x 1740 Kč).

Celkově by tedy na dítě z příjmu obou rodičů mělo padnout 8711 Kč + 2825 Kč = 11536 Kč. Jelikož matka obstarává 65 % péče, měla by mít k dispozici 65 % z 11536 Kč, tj. 7498 Kč. Jelikož z jejího příjmu připadá na dítě 8711 Kč, pak by měla platit výživné ona otci ve výši 1213 Kč měsíčně. Otec by neměl platit nic.

IV. Modelový příklad 2

Nyní otočme příjmy, matka nechť má 17000 Kč + daňovou slevu, otec nechť má 35000 Kč. Pak z příjmu matky na dítě připadá stejným postupem 4805 Kč, z příjmu otce při dalším větším dítěti 5817 Kč. Matka by měla disponovat částkou 65 % z (4805 Kč + 5817 Kč) = 6904 Kč, po odpočtu části z jejího příjmu by od otce měla dostávat výživné 2099 Kč.

V. Závěr

Toto je samozřejmě první krok pro nápravu zoufalého stavu, je potřeba dále pracovat na vymahatelnosti výživného, potírání vyhýbání se přiznávání příjmů, na druhé straně je nezbytné odstranit ze zákona možnost požadovat výživné zpětně, případně tuto možnost podmínit prokazatelnou aktivní snahou rodiče, který má dítě v péči, o plnění vyživovací povinnosti druhého rodiče. Dalším problémem je nutnost pružné úpravy výživného při změně příjmových poměrů rodičů (v současném stavu vede pokles příjmu nebo ztráta zaměstnání platícího rodiče k velkým ekonomickým problémům, přitom přijít o práci není v dnešní době nic ojedinělého).

Co by však mělo být hlavním cílem, když už se rodina rozpadne, je zajištění co nejširší péče obou rodičů, aby se oba podíleli přímo na péči a nákladech výchovy dítěte, čímž by otázka výživného ztrácela na důležitosti. Soudy by měly upřednostňovat osobní péči druhého rodiče před pouhým placením výživného.

 

Autor: Pavel Rusý | úterý 19.11.2013 20:22 | karma článku: 18,15 | přečteno: 3036x
  • Další články autora

Pavel Rusý

Vánoce malého Járy v soukolí soudů

Dlouhých sedm let trvá soudní spor o to, který z rodičů se bude starat o Járu. Jsou Vánoce, svátky, které by každý měl strávit v pohodě se svými nejbližšími. A Jára? Kde bude na Vánoce? Jeho případ soudy konečně rozhodly.

30.12.2015 v 10:00 | Karma: 21,29 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Ústavní soud odmítá chránit práva dětí

Příběh dětí Michalákových plní mediální prostor, ale stranou zájmu zůstává situace v Česku. Denis a David byli zbaveni rodičovské péče a předáni do péče pěstounům. Norský úřad péče o dítě Barnevern za to sklízí tvrdou kritiku z české strany, do boje za práva těchto dětí se zapojují vládní představitelé, své polínko přiložil i prezident. Ale v české kotlině je každý den připraveno o péči obou nebo jednoho rodiče na 50 dětí.

12.1.2015 v 13:20 | Karma: 25,73 | Přečteno: 2298x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Střídavá péče je v zájmu dětí

U soudu probíhá spor o úpravu výchovy dvouletého špunta Péti. Jeho maminka i tatínek se o něj chtějí starat, oba jsou normální lidé, mají zajištěné bydlení a podmínky pro péči. Ani jeden nepochybuje o rodičovských kvalitách druhého, vztah mezi Péťou a oběma rodiči je fajn. Oba mají čas se Péťovi věnovat. Ale maminka usiluje o svěření Péti do své péče, tatínek navrhuje střídavou péči. A soudkyně si neví rady, dělají se znalecké posudky, shánějí důkazy, spory mezi rodiči se kvůli protahování sporu a snaze očernit druhého jen prohlubují.

22.5.2014 v 9:25 | Karma: 21,74 | Přečteno: 1510x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak dorazit Nečase? Výživným.

Varování: Nevhodné pro muže, kteří chtějí mít dítě. Výživné na děti po rozpadu vztahů je jedním z vážných problémů, který současná Sněmovna ani Nečasova vláda absolutně neřešily. Pokud skutečně pan Nečas byl tak poctivý, že nemá vytvořeny finanční rezervy, může se mu po ztrátě premiérského platu a při předčasných volbách i poslaneckého platu stát osudným zhovadilá justičně-exekuční praxe při stanovování a vymáhání výživného.

14.8.2013 v 20:52 | Karma: 32,17 | Přečteno: 1917x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Nečas šíří poplašnou zprávu.

Premiér Nečas se dnes naplno zapojil do dezinformační kampaně, ve které využívá pro agitaci ve prospěch vstupu do II. pilíře lži charakteru poplašné zprávy. Přitom velmi dobře ví, že jsou to lži.

17.4.2013 v 7:31 | Karma: 35,95 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Další Nečasův přešlap - vyhozených 20 miliónů

Premiér Nečas nakládá s penězi daňových poplatníků v rozporu s jejich zájmy a názory. Dvacet miliónů korun chce vyhodit za mediální propagaci mrtvého II. pilíře, zmanipulovat pár tisíc lidí, aby pod tíhou vládních polopravd a lží podlehli tlaku a vstoupili do nesmyslného systému.

16.4.2013 v 15:26 | Karma: 35,85 | Přečteno: 1793x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Vstupem do II. pilíře přijdete až o 20% státního důchodu

V médiích sílí kampaň nahánějící lidi do II. pilíře. A jelikož je to kampaň, zdůrazňuje možné výhody a podceňuje nebo dokonce zcela zamlčuje nevýhody a rizika.

6.4.2013 v 14:20 | Karma: 34,73 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Závěry XXXVIII. sjezdu splníme!

Ostravský 37. sjezd ČSSD skončil. Zůstala po něm pachuť parazitů a popraveného Dienstbiera.

22.3.2013 v 6:55 | Karma: 28,64 | Přečteno: 850x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak Kalousek další klacek pod nohy rodinám hodil

O tom, jak je současná vláda k rodinám macešská, jak každý její rádoby úsporný krok dopadá nejvíce na nejohroženější skupinu, rodiny s dětmi, jsem už napsal dost. Tento článek je o tom, že pro vládu jsou chvályhodnějším nákladem rodiny úroky z hypotéky než děti.

21.3.2013 v 6:55 | Karma: 46,39 | Přečteno: 17785x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Šťastný neomalený výrok Jana Mládka

To, že Mládek plácnul nesmysl, je zcela zjevné a nemá cenu to rozporovat. Co je na celé věci ale přínosné, že se kvůli této ukrutné neomalenosti rozpoutala vášnivá diskuse, která může odhalit hloubku problému a pomoci s jeho řešením.

19.3.2013 v 16:31 | Karma: 45,83 | Přečteno: 16103x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Premiér Nečas ztrácí soudnost

Tance kolem DPH jsou naprosto neskutečným diletantstvím od samého počátku. To, co ovšem nyní předvádí premiér Nečas, je ale už absolutní ztrátou soudnosti.

6.12.2012 v 7:02 | Karma: 39,01 | Přečteno: 2358x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Dá se demokracie ještě zachránit?

S rozpaky sleduji debaty o tom, zda byl demokratičtější režim za komunardů, komunistů nebo teď, čtu varování před návratem komunistů k moci, varování před zachováním moci současných stran, i varování před volbou nových stran. To hlavní se ale vytrácí. Demokracie již není. Jen hra na ni.

2.12.2012 v 20:15 | Karma: 30,61 | Přečteno: 1469x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Valorizace důchodů - sprosťárna asociální vlády

Až překvapivé ticho bylo kolem schválení nového valorizačního vzorce pro úpravu důchodů, ačkoliv to je jedna z velkých sprosťáren této vlády. Nechci, aby tato gauneřina zcela zapadla, a proto pár slov o ní.

30.11.2012 v 20:12 | Karma: 38,03 | Přečteno: 3115x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Důchody: Rozděl a oškubej

S potěšením zjišťuji mírnou paniku mezi zástupci penzijních společností a pojišťoven, když jim konečně došlo, že volba výplaty důchodu z II. pilíře umožňuje lidem, kteří podlehnou marketingu finančních skupin a do systému vstoupí, alespoň část peněz uchránit.

30.11.2012 v 10:30 | Karma: 26,88 | Přečteno: 1682x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jalová Zlatá koruna o důchodech

Jsou skutečně všichni politici tak zaslepení, že vůbec nevidí souvislost průběžného systému důchodů s výchovou nové generace? A nevidí ekonomickou nesmyslnost II. pilíře?

29.11.2012 v 19:05 | Karma: 27,77 | Přečteno: 1184x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Čeká penzijní fondy znárodnění?

Nabízím čtenářům malé zamyšlení nad principem II. důchodového pilíře a opodstatněností záměru tento druhý pilíř když ne rovnou znárodnit, tak alespoň zrušit, sloučit s III. pilířem a vyvedené prostředky vrátit do rozpočtu.

27.11.2012 v 17:35 | Karma: 22,82 | Přečteno: 1176x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Kdy půl pravdy je celá lež.

Koalice prosadila důchodovou "reformu". Ovšem způsob prezentace, jak se dnes objevil v řadě médií od Idnes, Novinek, Parlamentních listů a dalších, které zprávy pouze bezmyšlenkovitě přebírají, lze považovat za nehoráznou manipulativní lež.

7.11.2011 v 12:30 | Karma: 30,01 | Přečteno: 1849x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Je druhý pilíř penzijního systému (tzv. opt-out) výhodný?

Politici se předhání v odhadech, kolik lidí se zapojí do nového druhého pilíře důchodového systému, tzv. opt-outu, trumfují se v tom, pro koho to bude či nebude výhodné. Je to pouze pro lidi s velmi nadstandardními příjmy nebo už pro lidi s průměrnými nebo jen pro mladé nebo pro všechny, co mají příjem nad 18.000 Kč, jak tvrdí ministr Drábek?

19.9.2011 v 7:40 | Karma: 20,42 | Přečteno: 2817x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak se ovlivňuje veřejné mínění

Stránky novin a vysílací časy zaplňují prohlášení vládních a opozičních politiků. Strany, které nemají alespoň jednoho poslance (nebo že by významnějšího sponzora či kmotra), jsou mediálně neviditelné. Co kdyby si jich náhodou všiml nějaký volič a nedej bože by v příštích volbách hlasoval pro stranu, která není řízena těmi správnými ekonomickými zájmy.

14.9.2011 v 21:10 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1670x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Kalouskova universita demagogie

Kolik platí zaměstnanec na sociální zabezpečení? 6,5% nebo 28%? No to přece záleží na tom, jak se to ministru Kalouskovi hodí. To byla velmi zajímavá početní ekvilibristika v Partii na Primě.

12.9.2011 v 8:17 | Karma: 25,38 | Přečteno: 1606x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 102
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2649x
matematik, statistik, sociolog
Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.