Střídavá péče je v zájmu dětí

22. 05. 2014 9:25:00
U soudu probíhá spor o úpravu výchovy dvouletého špunta Péti. Jeho maminka i tatínek se o něj chtějí starat, oba jsou normální lidé, mají zajištěné bydlení a podmínky pro péči. Ani jeden nepochybuje o rodičovských kvalitách druhého, vztah mezi Péťou a oběma rodiči je fajn. Oba mají čas se Péťovi věnovat. Ale maminka usiluje o svěření Péti do své péče, tatínek navrhuje střídavou péči. A soudkyně si neví rady, dělají se znalecké posudky, shánějí důkazy, spory mezi rodiči se kvůli protahování sporu a snaze očernit druhého jen prohlubují.

V Česku je dítě po rozchodu rodičů téměř vždy svěřeno do péče jednomu rodiči, většinou matce. Jen v pěti procentech jde do střídavé nebo společné péče rodičů. Střídavku veřejnost vnímá jako situaci, kdy dítě putuje každý týden od jednoho rodiče ke druhému a zpět. Ale o stejném čase, který dítě stráví s oběma rodiči, není v zákoně ani zmínka.

Střídavá péče znamená, že se rodiče v péči střídají podle schválené dohody nebo rozhodnutí soudu. Podstatou není stejná doba péče obou rodičů, ale zachování práva obou rodičů na péči o dítě nebo opačně zachování práva dítěte na péči obou rodičů. Při fungujících rodičovských vztazích také dochází k přirozené dělbě jak osobní péče, tak opatřování peněz.

Dítě má právo na péči obou rodičů a pro popření tohoto práva musí být vážný důvod. Vážnější než toto právo dítěte. Pokud je dítě svěřeno do péče jednoho rodiče, nelze se pokrytecky tvářit, že je zároveň zajištěno právo dítěte na péči i druhým rodičem. Pokud tvrdíme, že může pečovat i druhý rodič, pak se tedy rodiče v péči střídají a dítě by mělo být svěřeno do střídavé péče.

Svěření dítěte do střídavky (v nějakém poměru péče obou rodičů) má proti dosavadní převažující praxi řadu výhod, zachovává pravidla rodičovství i po rozchodu rodičů, omezuje pocity křivdy u otců, kteří jsou náhle zbaveni části svého rodičovství, vytváří to rovnost práv a povinností obou rodičů. Pokud by soudy upřednostnily právo dítěte na péči obou rodičů a střídavou péči nařizovaly vždy, když žádný z rodičů dítě neohrožuje, omezily by se tím hojné negativní jevy jako je bránění matek ve styku dětí s otci, úmyslné vyhýbání se hrazení výživného, omezily by se pomluvy a křivá obvinění. Rozhodování soudů by bylo výrazně rychlejší, protože by se rozhodovalo jen o rozdělení péče a příspěvcích na výživu. Rodiče by se snáze dohodli. Vedlo by to nepochybně k větší odpovědnosti rodičů.

Děti by měly být svěřovány přednostně do střídavé péče. Ani souhlas jednoho rodiče se svěřením dítěte do péče druhého není dostatečný důvod pro popření práva dítěte na péči obou rodičů. Rodičovství není holubník. Rodiče nemají jen práva, ale i povinnosti. Stát by měl věnovat více úsilí tomu, dovést oba rodiče k zodpovědnému přístupu k rodičovství, než úsilí odstavit od péče o dítě i rodiče, který o dítě pečovat chce.

A Péťa? Spor jeho rodičů by byl dávno rozhodnutý, rodiče by mohli začít znovu normálně žít a věnovat se Péťovi místo soupeření s druhým rodičem. A o děti jde především.

Napsáno pro Právo

Autor: Pavel Rusý | čtvrtek 22.5.2014 9:25 | karma článku: 20.42 | přečteno: 1309x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 386 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 324 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 142 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 2932 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 486 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2639
matematik, statistik, sociolog Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.

Najdete na iDNES.cz