Vstupem do II. pilíře přijdete až o 20% státního důchodu

6. 04. 2013 14:20:00
V médiích sílí kampaň nahánějící lidi do II. pilíře. A jelikož je to kampaň, zdůrazňuje možné výhody a podceňuje nebo dokonce zcela zamlčuje nevýhody a rizika.

Marketing ve prospěch penzijních společností a životních pojišťoven (pro výplatní fázi) provádí i samo ministerstvo, kdy do své kalkulačky zcela nesmyslně zakomponovalo spekulativní další pokles důchodů z průběžného systému dokonce v rozporu s pravidly EU (minimální náhradový poměr). Pokud by mělo ministerstvo být férové, mělo by naopak umožnit i volbu výpočtu penze v případě krachu finančních trhů, který je výrazně pravděpodobnější díky nesplatitelným státním dluhům.

Projděme si negativní dopady II. pilíře.

1) aktuální výnos penzijních fondů nepokrývá ani inflaci, odvolávat se na vyšší výnosy fondů v budoucnosti díky tomu, že v minulosti byly reálné výnosy kolem 5%, je v současné době docela naivní. Výnos nižší než inflace vede ke znehodnocování úspor, což při dlouhodobém spoření je velmi podstatné.

2) lze očekávat výrazné změny na finančních trzích díky přefinancializaci ekonomiky (nahrazení oběhu reálných hodnot pouhými virtuálními účetními operacemi), dále díky neudržitelnému zadlužení veřejných rozpočtů, které může vést buď ke znárodňování bank nebo k totální privatizaci veřejného prostoru do rukou finačních skupin.

3) nárok na důchod z II. pilíře vzniká až s nárokem na důchod z pilíře prvního. Jelikož se minimální doba pojištění pro nárok na důchod z I. pilíře neustále prodlužuje, poroste počet lidí, kteří tohoto nároku dosáhnou až několik let po dosažení důchodového věku, pokud na něj vůbec dosáhnou.

4) vstupem do II. pilíře je účastníkovi za roky účasti v tomto pilíři krácen důchod z průběžného pilíře formou snížení tzv. procentní výměry o 20%, což je složka přímo závislá na příjmu. Takže čím vyšší příjem, tím vyšší procento krácení celého důchodu. Tento dopad účasti ve II. pilíři bývá většinou médii zamlčován.

5) často propagátoři píší o tom, že prostředky uspořené ve II. pilíři se dědí. To ale platí jen ve spořící fázi a při výplatě podle 20tiletého výplatního plánu, navíc se prostředky přednostně převádějí do II. pilíře dědiců (aby o ně finanční instituce nepřišly). Pokud ale účastník II. pilíře zvolí doživotní výplatu penze z II. pilíře, i kdyby zemřel druhý den po vyměření důchodu, nikdo nic nezdědí.

6) náklady na provoz II. pilíře jsou několikanásobně vyšší než u průběžného systému. Navíc si finanční skupiny přivlastní 10% případného výnosu, a to i v případě, kdy dojde k reálnému znehodnocování úspor díky inflaci (tj. pokud bude inflace 5%, výnos 3% - což je znehodnocení úspor, přesto si penzijní fond odkrojí dalších 0,3% a tím fond vydělá i když klientovy peníze znehodnotí, navíc ještě i o tuto částku)

7) poplatek za vedení penzijního účtu se z každé koruny účtuje každý rok, co je tato koruna na účtě. Takže pokud tam dnes vložíte 1000 Kč, zvolíte dynamickou strategii investování, pak poplatek je 0,6% ze zůstatku, což za 35 let spoření znamená, že vám z 1000 Kč vložených na začátku penzijní fond postupně sebere 35 x 0,6%, tj. více než 200 Kč.

8) II. pilíř je výrazně rizikovější z hlediska cíleného vykrádání než průběžný systém

9) pokud náhodou někdo na II. pilíři vydělá (kromě finančních skupin a jejich akcionářů), pak tento výdělek zaplatí všichni občané díky tomu, že vláda pod záminkou této antireformy zvýšila DPH.

10) o tom, že antireforma prohloubila příčinu potíží průběžného systému, protože díky DPH a tlaku na spoření na důchod odčerpává prostředky rodičům na výchovu dětí, ani nemluvě.

Je zcela evidentní, že tandem ministrů Kalousek Drábek neměl v současné vládě důležitější úlohu, než prosazovat zájmy finančních skupin. O tom svědčí nejen obludný II. pilíř, ale i sKarty. Doufejme, že oba lobbistické projekty zkrachují a pánové budou ze služeb finančníků propuštěni.

Autor: Pavel Rusý | sobota 6.4.2013 14:20 | karma článku: 34.68 | přečteno: 2141x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 387 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 326 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 142 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2943 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2639
matematik, statistik, sociolog Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.

Najdete na iDNES.cz