Šťastný neomalený výrok Jana Mládka

19. 03. 2013 16:31:00
To, že Mládek plácnul nesmysl, je zcela zjevné a nemá cenu to rozporovat. Co je na celé věci ale přínosné, že se kvůli této ukrutné neomalenosti rozpoutala vášnivá diskuse, která může odhalit hloubku problému a pomoci s jeho řešením.

Skutečnost tedy není taková, že by živnostníci, včetně mě a pana Mládka, parazitovali na zaměstnancích, ale že pravicové vlády svými změnami naprosto destruují alespoň základní rovnováhu mezi oběma způsoby výdělečné činnosti.

Předně je třeba vidět, že postavení OSVČ není náročnější nebo s méně výhodami než zaměstnance či naopak, prostě jsou jen jiné. Řada charakteristik, ač považována za rozdílné, jsou ve skutečnosti stejné, dovolenou nemá zaměstnanec zadarmo, musí si na ni vydělat, práci mu často shánějí jiní zaměstnanci, naopak jsou živnostníci, kteří nestíhají poptávku samospádem, živnostník je více pánem svého času, na úřad si nemusí brát dovolenou, častá námitka, že zaměstnanec má své jisté, je dneska už skutečně mimo realitu, stačí 2 měsíce i méně a je zcela bez příjmu - ano, dostane podporu, ale i na tu si musel vydělat a zaměstnavatel za něj odvést. Naproti tomu podnikatel, když není čistá švarcka, má kolísavý příjem, ale velmi zřídka je náhle zcela bez příjmu. Takže obé má své pro a proti a skutečně nevidím důvod, proč by měl být jeden typ zaměstnání považován za náročnější, lepší, společensky hodnotnější. Prostě není, potřeba jsou zaměstnanci i podnikatelé.

Proto je zcela nelogické, aby se povinnosti obou skupin vůči státní pokladně nějak diametrálně odlišovaly. Vláda Petra Nečase ale snižuje povinnosti OSVČ tak dramatickým způsobem, že je situace už neúnosná a je třeba tento zhoubný směr zastavit a dostat se do rovnovážnějšího stavu.

Ukázkovým příkladem je výpočet sociálního pojištění (na důchod), které dnes u OSVČ činí 29,2% vyměřovacího základu, tj. 14,6% hrubého zisku. Kalousek přišel na geniální nápad, že procento sjednotí se zaměstnanci na 6,5 % (jaksi ponechal stranou, že to je pouze menší část plateb na sociální pojištění zaměstnanců), takže je zde další rozevírání nůžek.

Pojďme počítat, vezměme Zaměstnance a Švarcku (tj. oficiálního podnikatele s nulovými náklady, protože ty mu kryje jeho "zaměstnavatel") se mzdovými náklady/fakturací 40 000 Kč, což je cena práce těchto lidí.

Mzda zaměstnance tedy je necelých 30 tisíc a sociální pojištění zaměstnance i zaměstnavatele dohromady je 8360 Kč.

Hrubý zisk švarcky je po odpočtu paušálních nákladů v nejběžnější sazbě 16 000 Kč, takže na sociálním pojištění odvede 2340, tj. zaměstnanec zaplatí 3,5x více, po Kalouskově "reformě" by dokonce vyšlo pouhých 1000 Kč, kdyby nebylo nastavené vyšší minimum (mimochodem, zde je krásně vidět, že šaráda Kalouska je velmi výhodná pro podnikatele s velmi vysokými příjmy, kdežto pro drtivou většinu běžných podnikatelů je nastaven minimální odvod).

Argument o nižších důchodech neobstojí, protože díky nastavení systému spadají OSVČ při výměře důchodu do tzv. solidárního pásma, kdy jejich "náhradový poměr" i při nízkých odvodech je velmi nadprůměrný.

Dalším strašným dopadem nerovnováhy systému odvodů v oblasti daní, zejména díky paušálním odpočtům nákladů, je Kalouskovo zjištění, že stát doplácí strašně moc peněz na daňových bonusech díky daňovým slevám na děti, protože se daňová povinnosti OSVČ dostává díky nim do mínusu.

A vláda přišla s hrůzostrašným řešením, kdy místo aby plošně omezila paušály, selektivně postihla nejohroženější sociální skupinu, rodiny s dětmi, dala rodičům podnikatelům na vybranou: buď si uplatníte paušální odpočet nákladů nebo daňovou slevu na děti. Tímto vláda jen prokázala svou vyhraněnou protirodinnou politiku a prohlubující diskriminaci rodin s dětmi. Toto opatření je zralé na ústavní stížnost.

Takže pokud někdo vytváří antagonistické vztahy mezi skupinami občanů, rozhodně to není Mládek svým ujetým výrokem, ale absolutně nekompetentní vláda Petra Nečase.

Autor: Pavel Rusý | úterý 19.3.2013 16:31 | karma článku: 45.83 | přečteno: 16100x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 387 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 326 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 142 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 40.50 | Přečteno: 2943 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2639
matematik, statistik, sociolog Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.

Najdete na iDNES.cz