Premiér Nečas ztrácí soudnost

6. 12. 2012 7:02:00
Tance kolem DPH jsou naprosto neskutečným diletantstvím od samého počátku. To, co ovšem nyní předvádí premiér Nečas, je ale už absolutní ztrátou soudnosti.

Východiskem zvyšování DPH a dalších daní byly velmi nenápadné větičky v programech světe div se pravicových stran ODS a TOP09 ve smyslu, že ke zvýšení daní by sáhly v krajním případě pro důchodovou reformu, pokud by nestačily jiné zdroje. Pod záminkou důchodové reformy nejprve premiér Nečas odůvodňoval zvyšování DPH, s ním si notoval ministr Kalousek se svým záměrem sjednocení sazeb na 19%, ale raději 20%. Do toho vstoupily Věci veřejné se svým geniálním tahem, že si získají zásluhy u voličů tím, že obhájí sníženou sazbu DPH u candátů, žitné mouky a křepelčích vajec (ten seznam byl mírně jiný, ale smysl podobný).

Pozoruhodné bylo, že o úpravě DPH se jednalo v době, kdy náklady důchodové reformy byly ve hvězdách, ale hlavně aby už to DPH vzrostlo. V té době premiér pro jistotu pozměnil rétoriku v tom směru, že výnos DPH nebude sloužit na náklady důchodové reformy, ale i pro pokrytí deficitu stávajícího - o čemž ovšem v programech žádné strany nebylo ani slovo.

Dalším velmi zajímavým obratem bylo přechodné stanovení sazeb na 14% a 20% s tím, že následně by snížená sazba měla přestat existovat a základní by měla klesnout na 17,5%, tedy ono slavné sjednocení. Poslední verze, která prošla Sněmovnou díky poslanci nepravomocně odsouzenému na 6 let vězení za korupci (zvláštní, že? ODS asi jinými loajálními adepty nedisponuje) je 15% snížená sazba a 21% základní.

O nekoncepčnosti celého přístupu svědčí tyto rošády nepochybně, ovšem za podstatnější považuji jinou věc - přímé uplacení "rebelů" z ODS premiérem díky nabídce velmi lukrativních míst (ČEZ, ČD), cílenou změnu politického smýšlení řádně zvolené sněmovny účelovou výměnou části svých poslanců a tím obnovení loajality. Poslanec Bárta byl vláčen médii a soudy za to, že si z vlastních peněz hleděl zajistit loajalitu poslaneckého klubu, ovšem to, co provedl Petr Nečas, navíc rozdávaje prebendy "rebelům" z peněz veřejných, je uličnictví nesrovnatelně vyššího řádu.

Uplatit před zraky celého národa názorové oponenty veřejnými penězi a nahradit je loajálním korupčníkem, to chce opravdu velmi hroší kůži nebo zcela chybějící zábrany.

A nakonec si dovolí veřejně kritizovat Senát a osočovat ho z neodpovědnosti a pokleslé politické úrovně jen kvůli tomu, že celkem předvídatelně takový nesmyslný a hlavně absolutně nemorální krok vlády odmítl. Premiér nejspíš zcela přišel o soudnost při posuzování konání svého a svých politických soupeřů a svou nezodpovědnost a neskutečně povadlou politickou kulturu pro jistotu vyčte protivníkům.

Autor: Pavel Rusý | čtvrtek 6.12.2012 7:02 | karma článku: 38.95 | přečteno: 2356x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 386 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 324 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 142 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 40.48 | Přečteno: 2932 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 486 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2639
matematik, statistik, sociolog Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.

Najdete na iDNES.cz