Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Falešné hrátky s DPH

Byla by to groteska, pokud by se to negativně nedotýkalo života většiny lidí v ČR a neprohlubovalo problémy, se kterými se republika potýká. Veletoče kolem DPH dokonale odhalují naprostou nekoncepčnost přístupu vlády k takzvaným reformám.

1. fáze - volání po sjednocené DPH ve výši 19-20% pod průhlednou záminkou důchodové reformy, proti tomu komický návrh VV na vyjmutí 5-7 základních potravin a jejich ponechání ve snížené sazbě.

2. fáze - obrat na změnu ve dvou krocích, nejprve zvýšení snížené sazby na 14%, poté sjednocení bez výjimek na 17,5% s naprosto zásadním požadavkem na sjednocení bez výjimek.

3. fáze - opětovné volání po sjednocení na 19%, spolu s VV se bouří Gazdík z TOP09/STAN a, světe div se, chce zachovat 2 sazby a tu sníženou dokonce ještě snížit.

Nic nenapáchá více škod v ekonomice jako naprosto nepředvídatelné a často proměnlivé prostředí.

Veletoče kolem DPH jen demaskují to, že důchodová reforma je jen záminkou pro zvyšování daní a utahování opasků lidem, kteří za problémy rozhodně nemohou. Ukazují, že se daně zvyšují pouze proto, aby nebylo třeba omezovat "privatizaci veřejných zdrojů". Upřímné snaze vlády omezit korupci snad věří už jen Karolína Peake.

Z účelovosti kroků a návrhů ministra financí až přechází zrak. Když se hodí superhrubá mzda, zavede se, když se nehodí, zruší se. Když se ukáže, jakou paseku by ve zdravotnictví napáchalo zvýšení DPH, pověří Gazdíka lobováním za zachování snížené sazby, dokonce ještě nižší. Když jsou povodně, proč neudělat asociální povodňovou stovku, aniž by se peníze použily na protipovodňová opatření. Koncepčnost je mrtvá.

Zvyšování DPH má ještě jeden aspekt - díky valorizaci důchodů, životního minima, sociálních dávek, částečné kompenzace dětem ve slevě na dani se dopad projeví téměř výhradně u pracujících, tj. tato nepřímá daň začíná mít díky kompenzacím nepříjemně blízko ke zdanění práce. Pouze tuto daň navíc ponese zaměstnanec a OSVČ ze své dosud čisté mzdy, což je v protikladu se smyslem nepřímé daně, tj. rozložit zátěž na celou populaci (takže se vytrácí i argument o přenesení zdanění práce na nepřímé daně). Vyhnout této dani se podaří těm, kteří si peníze uloží do finančního produktu, na ty se DPH nevztahuje. Což ovšem lidé s nižšími a středními příjmy moc nevyužijí, spíše lidé s příjmy vyššími.

Možná tyto půtky mají ještě skrytý smysl, a to zastřít hlavní daňovou změnu, sloučení odvodů zaměstnavatele za zaměstnance a zahájení jejich snižování. Což není nic jiného, než sprosté okradení zaměstnanců o část vyjednané ceny práce. Spolu se zvyšováním DPH, zvyšováním spoluúčasti na zdravotní péči a důchodech, se zvýšením odvodu na zdravotní pojištění jsou bezostyšně drancovány příjmy lidí, kteří táhnou státní rozpočet.

A jak interpretovat výrok premiéra Nečase:"Veškerý výnos navíc ze zvýšení DPH půjde ve prospěch důchodového účtu, na nic jiného to nebude možné použít"? Povšimněme si drobného posunu - už ne na výhradní použití pro důchodovou reformu, ale na důchodový účet, tj. i na úhradu schodku důchodového účtu způsobeného diletantskými úpravami odvodové povinnosti OSVČ, provedenými a plánovanými vládami "pravice".

Řešením problémů země není snížit reálné příjmy populace - velmi to omezí poptávku (domácí spotřebu) a projeví se snížením výběru daní a prohloubením deficitu státních financí nebo dramatickým snížením poskytovaných státních služeb jako jsou důchody či zdravotnictví.

A jak z marasmu ven?

1) nesnižovat odvody zaměstnavatelů - tento výpadek příjmů státního rozpočtu v prvním kroku ve výši 30 mld. Kč ročně nepomůže nikomu kromě akcionářů podniků, kteří tyto peníze (zvýšení hrubého zisku) ve značné míře zdaní mimo ČR, zejména pokud by zároveň prošel nešťastný návrh VV na zvýšení firemních daní. (příjem státního rozpočtu +30mld. proti Kalouskově reformě)

2) zachovat superhrubou mzdu u zaměstnanců jako ekvivalentní vyměřovací základ pro odvody s osobami samostatně výdělečně činnými (zde hrubý zisk). Rozhodně odmítnout zatemnění ceny práce sloučením odvodů zaměstnavatele na odvod z objemu mezd.

3) omezit roční paušální odpočty nákladů u OSVČ na rozumnou hranici, např. na 15% příjmů a na dvojnásobek průměrné superhrubé mzdy (dnes by to vycházelo na 66tis. Kč ročně - pokud má náklady vyšší, nechť je prokáže v účetnictví) a tím snížit diskriminaci skutečných podnikatelů účtujících náklady proti zejména "švarckám" (odhadem +15 mld. proti Kalouskově reformě na daních i odvodech)

4) sblížit odvody na sociální pojištění (dnes zaměstnanci 20,8% superhrubé mzdy, OSVČ 14,6% hrubého zisku) na 20,8 pro zaměstnance a 17-18% pro OSVČ, podobně zdravotní pojištění. (odhadem +20 mld. proti Kalouskově reformě)

5) sjednotit daňovou slevu na poplatníka, vyživovanou osobu a dítě na 60% průměrné superhrubé mzdy (dnes by to vycházelo na 19800 Kč ročně pro všechny místo 24840 na poplatníka a vyživovanou osobu a 11604 na dítě) a tím odstranit nesmyslnou diskriminaci rodin (dnes pár dvou vydělávajících osob uplatní vyšší slevu na dani než jedna osoba se dvěma dětmi a stejným úhrnným příjmem, takže objektivně bohatší lidé dle příjmu na osobu jsou zvýhodněni vyšší daňovou slevou) - z hlediska rozpočtu jde o výnosově neutrální opatření

6) ze snížené sazby DPH přesunout do základní sazby pouze leteckou dopravu, zvířata a potřeby pro chovatele a vybrané zdravotnické pomůcky kosmetického charakteru a sazby ponechat na dnešní úrovni, maximálně obě sazby zvednout o 2 procentní body a výnos využít výhradně na umořování státního dluhu. (odhadem -10 mld. proti sjednocení DPH na 19%)

Celkově by se daňový a odvodový výnos zvýšil o 55 mld. Kč proti plánům Kalouska, zároveň by došlo k narovnání nejkřiklavějších rozdílů v odvodech a daňových slevách, snížila by se atraktivita švarcsystému, cenové nárůsty by byly výrazně menší a rozložené mezi více výrobců a poskytovatelů služeb, čímž by promítnutí daně do ceny nebylo tak zásadní, aby znamenalo tlak na omezení domácí spotřeby. Navíc by rozpočet ušetřil kolem 6-8 mld. Kč plánovaných na kompenzace. A změna podnikatelského prostředí by nebyla tak dramatická.

Bohužel spíše než takového přístupu se od ministra financí dočkáme dalších pokusů, které bude chtít opět naprosto přehodnotit, až se mu to bude hodit.

 

Autor: Pavel Rusý | středa 20.7.2011 8:16 | karma článku: 28,98 | přečteno: 1651x
  • Další články autora

Pavel Rusý

Vánoce malého Járy v soukolí soudů

Dlouhých sedm let trvá soudní spor o to, který z rodičů se bude starat o Járu. Jsou Vánoce, svátky, které by každý měl strávit v pohodě se svými nejbližšími. A Jára? Kde bude na Vánoce? Jeho případ soudy konečně rozhodly.

30.12.2015 v 10:00 | Karma: 21,29 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Ústavní soud odmítá chránit práva dětí

Příběh dětí Michalákových plní mediální prostor, ale stranou zájmu zůstává situace v Česku. Denis a David byli zbaveni rodičovské péče a předáni do péče pěstounům. Norský úřad péče o dítě Barnevern za to sklízí tvrdou kritiku z české strany, do boje za práva těchto dětí se zapojují vládní představitelé, své polínko přiložil i prezident. Ale v české kotlině je každý den připraveno o péči obou nebo jednoho rodiče na 50 dětí.

12.1.2015 v 13:20 | Karma: 25,73 | Přečteno: 2298x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Střídavá péče je v zájmu dětí

U soudu probíhá spor o úpravu výchovy dvouletého špunta Péti. Jeho maminka i tatínek se o něj chtějí starat, oba jsou normální lidé, mají zajištěné bydlení a podmínky pro péči. Ani jeden nepochybuje o rodičovských kvalitách druhého, vztah mezi Péťou a oběma rodiči je fajn. Oba mají čas se Péťovi věnovat. Ale maminka usiluje o svěření Péti do své péče, tatínek navrhuje střídavou péči. A soudkyně si neví rady, dělají se znalecké posudky, shánějí důkazy, spory mezi rodiči se kvůli protahování sporu a snaze očernit druhého jen prohlubují.

22.5.2014 v 9:25 | Karma: 21,74 | Přečteno: 1510x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak vypočítat výživné na dítě

"Kreativita" soudů při stanovování vyživovací povinnosti je bezbřehá, výživné je často směšně nízké, jindy ekonomicky likvidační. Ani pokus bývalé ministryně Kovářové nepřinesl zlepšení. Tento článek nabízí postup, který by při závaznosti zvýšil předvídatelnost a spravedlnost při určování výživného.

19.11.2013 v 20:22 | Karma: 18,15 | Přečteno: 3036x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak dorazit Nečase? Výživným.

Varování: Nevhodné pro muže, kteří chtějí mít dítě. Výživné na děti po rozpadu vztahů je jedním z vážných problémů, který současná Sněmovna ani Nečasova vláda absolutně neřešily. Pokud skutečně pan Nečas byl tak poctivý, že nemá vytvořeny finanční rezervy, může se mu po ztrátě premiérského platu a při předčasných volbách i poslaneckého platu stát osudným zhovadilá justičně-exekuční praxe při stanovování a vymáhání výživného.

14.8.2013 v 20:52 | Karma: 32,17 | Přečteno: 1917x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Nečas šíří poplašnou zprávu.

Premiér Nečas se dnes naplno zapojil do dezinformační kampaně, ve které využívá pro agitaci ve prospěch vstupu do II. pilíře lži charakteru poplašné zprávy. Přitom velmi dobře ví, že jsou to lži.

17.4.2013 v 7:31 | Karma: 35,95 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Další Nečasův přešlap - vyhozených 20 miliónů

Premiér Nečas nakládá s penězi daňových poplatníků v rozporu s jejich zájmy a názory. Dvacet miliónů korun chce vyhodit za mediální propagaci mrtvého II. pilíře, zmanipulovat pár tisíc lidí, aby pod tíhou vládních polopravd a lží podlehli tlaku a vstoupili do nesmyslného systému.

16.4.2013 v 15:26 | Karma: 35,85 | Přečteno: 1793x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Vstupem do II. pilíře přijdete až o 20% státního důchodu

V médiích sílí kampaň nahánějící lidi do II. pilíře. A jelikož je to kampaň, zdůrazňuje možné výhody a podceňuje nebo dokonce zcela zamlčuje nevýhody a rizika.

6.4.2013 v 14:20 | Karma: 34,73 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Závěry XXXVIII. sjezdu splníme!

Ostravský 37. sjezd ČSSD skončil. Zůstala po něm pachuť parazitů a popraveného Dienstbiera.

22.3.2013 v 6:55 | Karma: 28,64 | Přečteno: 850x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak Kalousek další klacek pod nohy rodinám hodil

O tom, jak je současná vláda k rodinám macešská, jak každý její rádoby úsporný krok dopadá nejvíce na nejohroženější skupinu, rodiny s dětmi, jsem už napsal dost. Tento článek je o tom, že pro vládu jsou chvályhodnějším nákladem rodiny úroky z hypotéky než děti.

21.3.2013 v 6:55 | Karma: 46,39 | Přečteno: 17785x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Šťastný neomalený výrok Jana Mládka

To, že Mládek plácnul nesmysl, je zcela zjevné a nemá cenu to rozporovat. Co je na celé věci ale přínosné, že se kvůli této ukrutné neomalenosti rozpoutala vášnivá diskuse, která může odhalit hloubku problému a pomoci s jeho řešením.

19.3.2013 v 16:31 | Karma: 45,83 | Přečteno: 16103x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Premiér Nečas ztrácí soudnost

Tance kolem DPH jsou naprosto neskutečným diletantstvím od samého počátku. To, co ovšem nyní předvádí premiér Nečas, je ale už absolutní ztrátou soudnosti.

6.12.2012 v 7:02 | Karma: 39,01 | Přečteno: 2358x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Dá se demokracie ještě zachránit?

S rozpaky sleduji debaty o tom, zda byl demokratičtější režim za komunardů, komunistů nebo teď, čtu varování před návratem komunistů k moci, varování před zachováním moci současných stran, i varování před volbou nových stran. To hlavní se ale vytrácí. Demokracie již není. Jen hra na ni.

2.12.2012 v 20:15 | Karma: 30,61 | Přečteno: 1469x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Valorizace důchodů - sprosťárna asociální vlády

Až překvapivé ticho bylo kolem schválení nového valorizačního vzorce pro úpravu důchodů, ačkoliv to je jedna z velkých sprosťáren této vlády. Nechci, aby tato gauneřina zcela zapadla, a proto pár slov o ní.

30.11.2012 v 20:12 | Karma: 38,03 | Přečteno: 3115x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Důchody: Rozděl a oškubej

S potěšením zjišťuji mírnou paniku mezi zástupci penzijních společností a pojišťoven, když jim konečně došlo, že volba výplaty důchodu z II. pilíře umožňuje lidem, kteří podlehnou marketingu finančních skupin a do systému vstoupí, alespoň část peněz uchránit.

30.11.2012 v 10:30 | Karma: 26,88 | Přečteno: 1682x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jalová Zlatá koruna o důchodech

Jsou skutečně všichni politici tak zaslepení, že vůbec nevidí souvislost průběžného systému důchodů s výchovou nové generace? A nevidí ekonomickou nesmyslnost II. pilíře?

29.11.2012 v 19:05 | Karma: 27,77 | Přečteno: 1184x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Čeká penzijní fondy znárodnění?

Nabízím čtenářům malé zamyšlení nad principem II. důchodového pilíře a opodstatněností záměru tento druhý pilíř když ne rovnou znárodnit, tak alespoň zrušit, sloučit s III. pilířem a vyvedené prostředky vrátit do rozpočtu.

27.11.2012 v 17:35 | Karma: 22,82 | Přečteno: 1176x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Kdy půl pravdy je celá lež.

Koalice prosadila důchodovou "reformu". Ovšem způsob prezentace, jak se dnes objevil v řadě médií od Idnes, Novinek, Parlamentních listů a dalších, které zprávy pouze bezmyšlenkovitě přebírají, lze považovat za nehoráznou manipulativní lež.

7.11.2011 v 12:30 | Karma: 30,01 | Přečteno: 1849x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Je druhý pilíř penzijního systému (tzv. opt-out) výhodný?

Politici se předhání v odhadech, kolik lidí se zapojí do nového druhého pilíře důchodového systému, tzv. opt-outu, trumfují se v tom, pro koho to bude či nebude výhodné. Je to pouze pro lidi s velmi nadstandardními příjmy nebo už pro lidi s průměrnými nebo jen pro mladé nebo pro všechny, co mají příjem nad 18.000 Kč, jak tvrdí ministr Drábek?

19.9.2011 v 7:40 | Karma: 20,42 | Přečteno: 2817x | Diskuse| Politika

Pavel Rusý

Jak se ovlivňuje veřejné mínění

Stránky novin a vysílací časy zaplňují prohlášení vládních a opozičních politiků. Strany, které nemají alespoň jednoho poslance (nebo že by významnějšího sponzora či kmotra), jsou mediálně neviditelné. Co kdyby si jich náhodou všiml nějaký volič a nedej bože by v příštích volbách hlasoval pro stranu, která není řízena těmi správnými ekonomickými zájmy.

14.9.2011 v 21:10 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1670x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 102
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2649x
matematik, statistik, sociolog
Není mi lhostejné, co se děje v naší zemi a ve světě, proto volím různé cesty, jak alespoň něco vylepšit.